Lakierowanie Podłóg i Parkietów

Drewniana podłoga nadaje wnętrzom niezaprzeczalnego uroku, aby jednak cieszyła oko przez długie lata, należy o nią właściwie dbać. Większość podłóg drewnianych jest wykańczana poprzez lakierowanie podłóg Łódź, co sprawia, że są łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Dodatkowo lakier do pewnego stopnia zabezpiecza powierzchnie przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, chroni drewno przed wilgocią, oddziaływaniem środków chemicznych, czy odbarwieniami. Lakierowane podłogi dają także szerokie możliwości aranżacyjne – jeśli dobierzesz lakier matowy uzyskasz tło dla surowej, nowoczesnej przestrzeni. Jeśli preferujesz klasyczne rozwiązania – idealnym będzie lakier z połyskiem.

Jak przebiega lakierowanie parkietu?

Drewno musi zostać przede wszystkim odpowiednio przygotowane poprzez szlifowanie. Następnym krokiem jest dokładne odkurzenie powierzchni i wreszcie – pomalowanie wybranym lakierem. Po nałożeniu pierwszej warstwy i odczekaniu odpowiedniej ilości czasu podłogę szlifuje się i nakłada kolejną warstwę lakieru. Znów potrzebny jest czas, następnie ponowne szlifowanie i położenie warstwy trzeciej. Po zakończeniu lakierowania podłoga musi porządnie wyschnąć, zanim uzyska pełną wytrzymałość; może to potrwać nawet do kilku dni.

Jak powinno się dbać o lakierowaną podłogę drewnianą?

Drewno jest materiałem wdzięcznym i przyjemnym w użytkowaniu, ale choć dzięki lakierowaniu parkietów uzyskuję pewną trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, to jednak wymaga szczególnej troski i właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim użytkownicy muszą pamiętać, aby nie dopuścić do zalania podłogi drewnianej. Woda w dużej ilości wypaczy i zniszczy nawet najlepiej zabezpieczone przed jej działaniem drewno. Pamiętać należy także, aby nie zarysować powierzchni meblami – tu doskonale sprawdzą się filcowe podkładki – oraz pielęgnować podłogę odpowiednimi, przeznaczonymi do tego celu środkami chemicznymi.