Układanie Schodów

Schody klejone betonowe.

Schody wykonane z betonu to pomysł niezwykle praktyczny i wygodny, nie trzeba się martwić o ilość obciążeń, jakie mogą znieść, ani o uszkodzenia, jakim mogą ulec schody wykonane w innej technologii. Jednak, aby wyglądały elegancko i straciły swój surowy charakter, stopnie schodów betonowych trzeba odpowiednio wykończyć. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest układanie schodów Łódź z drewna. Jednym z najciekawszych materiałów, jakiego można użyć do tego celu, jest drewno. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy je wykorzystać w miejscach, gdzie stawiamy stopy (stopnice – wierzchnia część stopnia), to musi ono pochodzić z gatunku, który zniesie ciągłą mechaniczną pracę i nie ulegnie zniszczeniu. Pionowa część stopnia (podstopnica) jest z kolei narażona na kontakt z czubkami butów i wycieranie oraz zabrudzenia – warto zatem, aby także była wykonana z dość odpornego materiału. Doskonałym wyborem na stopnie są twarde gatunki drewna, takie jak dąb, jesion czy buk; w praktyce sprawdza się także świetnie twarde drzewo egzotyczne. Na podstopnice można użyć mniej wytrzymałych, a zarazem tańszych elementów z gatunków miękkich – sosny czy świerku.

Schody oklejane drewnem wykańcza się twardym lakierem, odpowiednim do gatunku zastosowanego materiału. Praktycznym rozwiązaniem dla drewna twardego jest także olejowanie okładziny schodów, ponieważ nie widać wówczas na nich rys i łatwo jest we własnym zakresie uzupełniać miejscowo wytartą powierzchnię stopnia. Okładziny z drewna miękkiego lepiej jednak zabezpieczyć lakierem, który da gwarancję skuteczniejszej ochrony.

 Schody dywanowe – lekko i elegancko.

Schody dywanowe, inaczej kieszeniowe, mają prostą konstrukcję i są bardzo dobrym pomysłem na aranżację wnętrza dla miłośników minimalistycznych rozwiązań. Mogą być zaprojektowane w biegach prostych, zabiegowych lub wachlarzowych – wszystko zależy od inwencji inwestora. Ponieważ schody dywanowe stanowią w pewnym stopniu rezygnację z bogatego kształtu na rzecz lekkości i elegancji, doskonale się prezentują w materiałach drewnianych, które rekompensują prostotę formy.
Schody dywanowe są idealnym wprost rozwiązaniem dla modernistycznych wnętrz, a ich nowoczesny charakter świetnie podkreślają balustrady ze szkła hartowanego lub stali szlachetnej.