Układanie Tarasów

Drewniany taras to wymarzone miejsce na wypoczynek, zabawę dzieci, czy przyjmowanie latem gości. Stał się nieodłącznym wprost elementem wkomponowywanym w architekturę domu, czy ogrodu; wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego przestrzeni zielonej. Deski tarasowe doskonale wpisują się także w otoczenie przydomowych basenów, wykorzystywane są przy budowie pergoli, pomostów, układaniu ścieżek i innych elementów architektury ogrodowej. Konstrukcje wykonane z ich użyciem tworzą ciekawe, estetyczne kompozycje, dlatego coraz częściej chcemy je mieć w swoim pobliżu.

Ze względu na sposób montażu, układanie tarasów drewnianych Łódź możemy podzielić na ziemne oraz oparte na podbudowie. Te ostatnie wspierają się na legarach, zamocowanych na istniejącej wylewce betonowej. Tarasy ziemne składają z się z drewnianych lub betonowych słupów, legarów i desek tarasowych; ułożone są bezpośrednio na ziemi.

Z jakich gatunków drzew wykonuje się deski tarasowe?

Na deski tarasowe najbardziej nadają się te wykonane z gatunków drzew egzotycznych: cumaru, tatajuba, teak, ipe, bangkirai, grapia, massaranduba; są one bowiem wytrzymałe i wysoce odporne na działanie wilgoci oraz czynników biologicznych. Z bardziej znanych w naszej szerokości geograficznej gatunków drzew na deski tarasowe wykorzystuje się drewno pozyskane z modrzewia syberyjskiego, sosny i  świerku. Same deski mogą być wykonane w technologii gładkiej, przez co cechuje je mniejsza przyczepność, szczególnie po opadach deszczu; lub ryflowanej. Ryflowanie nie tylko pozwala na ukierunkowanie odpływu wody z tarasu, ale sprawia, że nasza tarasowa podłoga jest bezpieczniejsza niż wówczas, gdy wykonana jest z desek gładkich.

Jeśli chcesz zachować naturalny kolor drewna i jego trwałość, pamiętaj o właściwej pielęgnacji i konserwacji desek tarasowych. Dwa razy do roku, a zwłaszcza po zimie, warto je dokładnie oczyścić i zaimpregnować, aby zapobiec szarzeniu, ciemnieniu i degradacji drewnianych powierzchni.